Hakkımızda:

 

 

Akreple Yelkovanın Buluştuğu En Güzel(Aşk Dolu) Anlar; Emtako’yla Başlar..

 

 

Gezegenin birinde birbirine kavuşamayan iki aşık varmış ‘‘Akrep ile Yelkovan’’ adında. Dualar ederlermiş her gece bir gün kavuşabilmek ümidiyle..Bir türlü kavuşamadıkları gibi ceza olsun diye dünyaya gönderilmiş ve bir saatin içerisine hapsedilmişler.

 

Bir erkeği anlatırmış Yelkovan. Hep bir yerlere ve bir şeylere geç kalmış gibi koşuşturan.

 

Bir kadını anlatırmış Akrep. Ağır ağır yaşayan,her anı değerli olan.

 

Selvi boylu Yelkovanın, şirin mi şirin Akrebini görebilmesi için saniyelere yalvarması gerekirmiş.  Onların sayesinde Dünyalılar zaman diye bir şey bulduklarını zannetmişler.Onlar tam kavuştuklarında; zaman sanki daha hızlı akmaya başlarmış. Dünyalılar zamanla Yelkovanın inlemelerine çalar saat, Akrebin ağlamalarına ise saate su kaçtı der olmuşlar. Bu nedenle Akreple Yelkovanın kavuşması hiç bilinmeyen bir zamana kadar ertelenmiş.

 

Farklı  şekillerde anlatılan Akreple-Yelkovan hikayesi gibi aşkla başlar, Emtako’nun hikayesi.

 

1988 yılında, günümüzde sarayların saatçisi lakabıyla tanınan Recep Gürgen tarafından, mütevazi bir işletme olarak faaliyetlerine başlamıştır Emtako Saat. İşini aşkla yapma tabirinin canlı örneği olan Recep Gürgen otuz bin civarında saat tamir etmiş olup; ünlü saatçi Wolfrang Mayer’le de uzun yıllar çalışma fırsatı bulmuştur.

 

İlerleyen yıllarda Emtako Saat’in bir gazete de yer alan haberinde Recep Gürgen ‘’40 yıldır tamiri mümkün olmayan saat arıyorum ancak bulamadım’’ sözleri ile hem nasıl bir iş ehli olduğunu ortaya koymuş hem de Akreple_Yelkovan aşkını bilen Dünyalılara gizli bir gönderme yapmıştır.

 

Emtako Saat zaman içerisinde branşlaşma yoluna giderek;markalaşma yolunda ilk büyük adımını atmıştır. Günümüzde Emtako Saat-Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup; gerek üretim hacmi, gerekse yenilikçi ve öncü yapısı ile sektörünün lider firmalarından birisi haline gelmiştir.

 

Koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışı ile yurtiçi ve yurtdışında bir çok firmaya hizmet sunan Emtako; yüksek kalite ve uygun fiyat politikası ile ticari faaliyetlerine İstanbul İkitelli’de bulunan tesislerinde devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Saatin Tarihçesi:

 

 

 

 

Tarihte zaman Emtako’yla başlar..

 

 

Saatlerin ilk ortaya çıktığı yer, M.Ö 4000 senelerinde Mısır’dır. İlk saat güneşin dik duran bir cisimde meydana getirdiği gölgenin boyu esas alınarak yapılmıştır. Güneş saati gece kullanılamadığı için zamanla su ve kum saatleri yapılmıştır.

 

Zaman birimi güneşin ve ayın hareketlerine göre seçilmiştir. Zamanın hassas birimlerle ifadesi, günün belli zamanlarında yapılan ibadetler sebebiyle zamanla geliştirilmiştir. İslâmiyetin yayılmasıyla astronomide çok ileri giden İslâm âlimleri, bugünkü zaman birimlerinin temelini atmışlar ve çok çeşitli hassas saatler yapmışlardır.

 

16. yy’da Çin, İran, bilhassa Osmanlılarda çarklı mâdenî saat yapımı çok ilerlemiştir. Osmanlı sanatkârlarının yaptığı saatlerden bir kısmı hâlâ Avrupa müzelerinde saklanmaktadır.

 

 

Duvar saati olarak yapılmaya başlanan zaman göstergesi daha sonra masa ve cepte, kolda taşınabilir saatler şeklinde de yapılmıştır. Çark ve yay gibi mekanik yapıya sâhip klasik saatler elektronik sanâyiinin ilerlemesiyle yerini elektrikli, elektronik devreli saatlere bırakmaya başlamıştır. Bilgisayarların, elektromanyetik kod yayınlı muhâbere sistemleri ve daha birçok elektronik cihazlar, frekansları sisteme göre değişen saatlerle çalışmaktadır.

 

 

 

<< Anasayfa
Ürünlerimiz >>