Sarayların saatçisi Recep Gürgen otuz bine yakın saat tamir etti. Ünlü saatçi Wolfgang Mayer´le birlikte uzun yıllar çalışan usta ´40 yıldır tamiri mümkün olmayan saat arıyorum bulamadım´ diyor.

 

 

DOLMABAHCE SARAYI SAAT MÜZESİ

 

 

 

 

 

 

NTV’ de yayınlanan Levent Erden’in hazırlayıp sunduğu “ İstanbul Kafası” isimli programa yılların saat ustası Recep Gürgen konuk oldu. Programda meydanlardaki saatler konusu gündeme getirildi. Programda saat ustası Recep Gürgen Çanakkale Saat Kulesi’

 

 

NTV’ de yayınlanan Levent Erden’in hazırlayıp sunduğu “ İstanbul Kafası” isimli programa yılların saat ustası Recep Gürgen konuk oldu. Programda meydanlardaki saatler konusu gündeme getirildi. Programda saat ustası Recep Gürgen Çanakkale Saat Kulesi’nin saatini çok beğendiğini ve unutamadığını söyledi.

 

 

 

Günümüzde cep telefonlarından, kolumuzdan defalarca baktığımız, her yerde çokça alınıp kullanılabilinen saat konusu NTV’de  Saray ve Meydan Saatlerinin işlendiği bir program oldu. Levent Erden’in hazırlayıp sunduğu “İstanbul Kafası” isimli programa konuk olan saat tamir ustası Recep Gürgen  saat tamiri ve bakımında görgüden bilgiye ulaştığını belirterek “ Ustamdan aldığım feyz ile çalışmalarımı sürdürüp bir saat atölyesi kurdum. Ardından Topkapı Sarayı’ndaki saatleri onarma fikrini sürdürdüm. İlber Ortaylı hocamıza bu konuyu anlatıp gönüllü olarak Topkapı Sarayı içine atölye kurdum ve saatlerin bakımını tamirini yapıp teşhir ettik” dedi.

 

Saray ve kent meydanı  saatlerinden örnekler veren Recep Gürgen, saat kültürüne sahip olmanın kayda değer bir konu olduğunu söyledi. Gürgen, “O nedenle saatin tamiri sadece tek bir iş değildir. Motorunun iyi korunması,birkaç elden geçmemesi gerekmektedir” dedi. Bugüne kadar tamir edemediği saat olmadığını söyleyen yılların saat ustası Recep Gürgen, “Ancak rüyamda görüp uykumdan kalkıp tamir ettiğim saatler oldu. Bugüne kadar elimden 30-40 bin arasında saat geçmiştir” şeklinde konuştu.

 

Kol saati kullandığını ancak çalışırken iki kolun dengesinin kaybolmaması açısından saat takmadığını söyleyen Gürgen, bugüne kadar unutamadığı ve kendisini en çok etkileyen saatin hangisinin olduğu sorusuna ise hiç düşünmeden “Çanakkale Saat Kulesi” cevabını verdi. Çanakkale Saat Kulesi’nin  iç aksam ve saat motorunun etkileyici olduğunu ifade eden Recep Gürgen, “tamir edilemeyecek saat yoktur. Önemli olan saat kültürüne sahip olmamız ve bize devredilen mirası korumaktır” dedi.

<< Duvar Saati
İletişim >>